wystawy czasowe

Zapraszamy na cykliczne wystawy i eventy mające na celu przybliżenie szerokiej publiczności spektrum zagadnień związanych z bursztynem. Wśród zaplanowanych działań znajdują się zarówno wystawy naukowe prezentujące współczesny stan wiedzy o bursztynie i innych żywicach kopalnych, jak też wystawy i pokazy biżuterii polskich artystów projektujących swoje prace z wykorzystaniem tego unikalnego kamienia. • bieżące wystawy

 • Inspiracje
  czyli retrospektywa prac Agaty i Stanisława Całków

  od 5 lutego 2020

  Agata i Stanisław Całka to absolwenci Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na kierunku projektowania biżuterii. Związani z bursztynem niemal od dziecka wszystkie swoje wysiłki i cały zapał wkładają w realizację własnej wizji. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu w ich firmie powstaje biżuteria elegancka, piękna, zmysłowa, czasem ekstrawagancka, ale zawsze praktyczna. Projektując nowe wzory łączą inspiracje płynące z natury z prostymi geometrycznymi kształtami co nadaje powstającym tu projektom niepowtarzalny, rozpoznawalny charakter. Tworzone przez nich oryginalne kolekcje charakteryzują się dużym wyborem wariantów i bogatą gamą kolorystyczną. Wystawa prezentuje retrospektywę ich prac z ostatnich dziesięciu lat. Są tu zarówno prace wykonane w ramach studiów jak też prace zgłaszane do różnych konkursów artystycznych. Komentarz do wystawy stanowią wypowiedzi autorów opisujących inspiracje jakie towarzyszyły im przy tworzeniu kolejnych dzieł.

  Wystawa przygotowana została przez Muzeum Bursztynu w Warszawie

 • poprzednie wystawy

 • na wschód od bursztynu

  1 Luty - 29 Marzec 2020

  Maryla Dubiel swoją fascynację biżuterią przekształciła w zawód w 1994 r. Po kursie w niemieckiej pracowni plastycznej szybko stworzyła własny styl - kobiecy, tajemniczy i mistyczny. "Biżuteria szept emocji zamknięty w przedmiocie" - to hasło doskonale charakteryzuje jej projekty i jest mottem, które towarzyszy jej pracom. W 1998 roku Maryla Dubiel otworzyła galerię w Warszawie, gdzie prezentuje swoje kolekcje oraz prace czołowych polskich projektantów. Brała udział w ponad 30 wystawach oraz konkursach w kraju i na świecie. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, w Muzeum w Gliwicach oraz w Kolekcji Magdaleny Kwiatkiewicz. Najbardziej ceni sobie piękno prostych form, jednak nie jest to wzornictwo pozbawione emocji. Autorka tworzy przedmioty z myślą o kobietach, stara się, aby były ekspresją ich nastrojów i pragnień.

  Zobacz stronę artystki:Maryla Dubielpowrót