wystawy plenerowe

W okresie letnim zapraszamy do odwiedzania naszego ogródka plenerowego zlokalizowanego przed wejściem do muzeum. Zobaczyć tam będzie można cykl wystaw poświęconych bursztynowi i innym żywicom kopalnym. Wystawy plenerowe są świetnym uzupełnieniem wystawy stałej i poszerzeniem niektórych zagadnień dotyczących historii bursztynu i bursztynowego rzemiosła. • bieżące wystawy

 • Komunikat

  1 luty 2020

  W związku z wymuszoną zmianą lokalizacji siedziby Muzeum Bursztynu w Warszawie na jakiś czas wstrzymujemy planowanie wystaw plenerowych. Do momentu uzyskania odpowiednich zgód na lokalizację od zarządcy terenu przylegającego bezpośrednio do galerii przy ul. Długiej 8/14 wszelkie prace w teym temacie zostają wstrzymane.

 • poprzednie wystawy

 • Bursztynowa kapsuła czasu

  5 sierpnia 2019 - 15 września 2019

  Na świecie znanych jest niemal 200 złóż żywic kopalnych. Wiele z tych żywic, które zwyczajowo nazywane są bursztynami, była produkowana przez różne rodzaje drzew w różnych warunkach otaczającego środowiska i w bardzo różnym czasie. Ponieważ jednak mechanizm działania żywicy jako pułapki jest uniwersalny to można uznać, że w sensie ekologicznym więziony przez nią materiał biologiczny jest porównywalny. Relatywnie niewiele żywic kopalnych obfituje w inkluzje organiczne. Ich niezwykła różnorodność pozwala jednak na modelowanie ówczesnych ekosystemów i określanie jak wpływały na nie globalne zmiany środowiska w geologicznej historii ziemi. Na tej wystawie prezentujemy ważniejsze żywice kopalne, miejsca ich występowania oraz ciekawsze inkluzje znalezione lub przebadane w ostatnim czasie.

  Wystawa została opracowana przez Muzeum Bursztynu w Warszawie

 • NA BURSZTYNOWYCH SZLAKACH

  13 maja 2019 - 23 czerwca 2019

  Ekspozycja „Na bursztynowych szlakach” prezentuje drogę bursztynu nie tylko w aspekcie szlaku handlowego, ale także drogę, którą żywica przebyła od pnia drzewa do sukcynitu w złożu. Na kilkunastu planszach zobaczyć można bogactwo odmian bursztynu bałtyckiego, naturalne formy bursztynu oraz inkluzje organiczne. Pokazane są także wybrane przykłady wyrobów z bursztynu, począwszy od neolitu, przez XVIII wiek – kiedy to powstała Bursztynowa Komnata, po wiek XIX. Wystawa umożliwia poznanie dróg, jakimi bursztyn wędrował znad Bałtyku do różnych krajów Europy. Zwiedzający dowie się również, w których polskich muzeach znajdują się godne obejrzenia stałe ekspozycje bursztynu.

  Wystawa została opracowana i udostępniona przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

  Zobacz stronę PAN Muzeum Ziemi w Warszawie:PAN MZpowrót