OFERTA EDUKACYJNA

Muzeum Bursztynu w Warszawie od początku swojego istnienia prowadzi działalność edukacyjną upowszechniającą wiedzę o bursztynie. Wstęp do muzeum jest bezpłatny dzięki czemu każdy kto nas odwiedza w szybki i łatwy sposób może sam zdobywać wiedzę.

Dla wszystkich, którzy tą wiedzę pragną pogłębić prowadzimy zajęcia i warsztaty o tematyce związanej z bursztynem. Oferujemy możliwość zwiedzania wystawy z przewodnikiem, organizujemy lekcje muzealne i wykłady dotyczące bursztynu wzbogacane prezentacjami multimedialnymi. Prowadzimy warsztaty przybliżające dawne i współczesne techniki obróbki bursztynu i tworzenia biżuterii z bursztynem. Poziom zajęć i prezentacji może być swobodnie dostosowany do wieku uczestników, a czas jaki poświęcą na zgłębianie tajemnic bursztynu zależy tylko od nich. Spotkania prowadzić w języku polskim i angielskim.
W muzeum czynna jest również Bursztynowa Czytelnia, w której dostępne są polskie i zagraniczne publikacje dotyczące bursztynu, katalogi wystaw i bogato ilustrowane albumy zawierające unikatowe fotografie związane z tą tematyką.ZWIEDZANIE WYSTAWY "CZAS BURSZTYNU" (zawieszone)

Wszystkim odwiedzającym proponujemy samodzielne, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej naszego muzeum. Zgromadzone w muzeum eksponaty posiadają obszerne opisy w języku polskim i angielskim. Poszczególne działy wystawy oznaczone są unikalnymi kodami QR, dzięki którym osoby posiadające własny smartfon lub tablet mogą pobrać dodatkowe informacje i poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą danego tematu. W muzeum dostępne jest darmowe, bezpieczne połączenie Wi-Fi dzięki czemu pobór danych jest również bezpłatny.
PRZYKŁADOWE TEMATY LEKCJI MUZEALNYCH

 • Bursztyn, czyli co ?

  Podczas zajęć uczestnicy poznają historię powstania bursztynu, jego podstawowe właściwości oraz dawne i współczesne metody jego wydobycia i obróbki. Lekcja zakończona jest krótkim testem wiedzy, a najlepsze prace zostają nagrodzone drobnymi upominkami. W drugiej części zajęć uczestnicy mogą zmierzyć się w praktyce z rzemiosłem jubilerskim wykonując prostą biżuterię dla siebie lub dla bliskiej osoby, jako okolicznościowy upominek np. na Dzień Matki. Lekcja muzealna połączona z warsztatami to doskonała propozycja na szkolną wycieczkę.

 • Tajemnice bursztynowego lasu

  Uczestnicy spotkania poznają miejsca w których przed 40 milionami lat rósł las bursztynowy, poznają rośliny i zwierzęta typowe dla tego lasu. Na podstawie obserwacji próbek bursztynu uczą się rozpoznawać w jakiej części drzewa powstała dana bryłka. Używając mikroskopu i lupy poszukują i identyfikują zatopione w bursztynie ciała obce tzw. inkluzje. Własne obserwacje uczestników uzupełniane są projekcjami multimedialnymi ilustrującymi profesjonalne badania w tej dziedzinie. Zajęcia prowadzone są w formie lekcji muzealnej, w której uczestnicy biorą aktywny udział.

 • Kamień, który płonie

  Uczestnicy spotkania biorąc udział w prostych eksperymentach poznają właściwości fizyczne i chemiczne bursztynu. Dowiadują się jak powstał bursztyn i jakie procesy są odpowiedzialne za jego strukturę i barwę, a także jak obecnie w procesie tworzenia biżuterii wpływa się na wygląd bursztynu. W trakcie zajęć poznają różnice między bursztynem bałtyckim i innymi żywicami kopalnymi i uczą się rozróżniać te żywice. Własne obserwacje uczestników uzupełniane są projekcjami multimedialnymi ilustrującymi profesjonalne badania w tej dziedzinie. Zajęcia prowadzone są w formie lekcji muzealnej, w której uczestnicy biorą aktywny udział.

 • Na bursztynowym szlaku

  Uczestnicy spotkania poznają dawne legendy związane z bursztynem i szlaki, którymi bursztyn był transportowany w głąb kontynentu. Zapoznają się również z dokumentacją fotograficzną i replikami najważniejszych bursztynowych znalezisk archeologicznych i ich związkami z przenikaniem się różnych kultur na terenie Europy. Poznają różne tradycje ludowe związane z bursztynem i ich miejsce we współczesnym świecie. Zajęcia prowadzone są w formie lekcji muzealnej, w której uczestnicy biorą aktywny udział.

WARSZTATY BIŻUTERYJNE DLA DZIECI I DOROSŁYCH (zawieszone)


Warsztaty biżuteryjne, które prowadzimy w naszym muzeum przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z prostymi technikami jubilerskimi własnoręcznie wykonując biżuterię z gotowych zestawów lub według własnego pomysłu. Dla zorganizowanych grup szkolnych warsztaty biżuteryjne w połączeniu z lekcją muzealną są doskonałym pomysłem na szkolną wycieczkę. Dla grup turystycznych mogą stanowić atrakcyjny punkt programu zwiedzania Warszawy. • CENNIK USŁUG EDUKACYJNYCH

  Wstęp do muzeum - bezpłatny dla wszystkich

  Lekcje muzealne z warsztatami biżuteryjnymi
  - cena od 15 zł/osobę (zależnie od wybranych do wykonania wzorów biżuterii)

  Obecnie nie jesteśmy w stanie przyjmować grup we własnym lokalu. Lekcje muzealne realizowane są na sesjach wyjazdowych

  Bursztynowa Czytelnia - cena 1 zł od osoby

powrót